עוד בעניין בית מרקחת “הגליל”

ביום 7.9.2007 פורסם ב"מוסף הארץ", במדור של "פוטו גולדה", תצלום של עו"ד משה שם טוב ונכתב שם כי הוא פתח את בית מרקחת "הגליל" בשנת 1981 . לשווא חיפשתי את פוטו גולדה בכל מקום, כולל האינטרנט. שם מצאתי כתובת וכשכתבתי לשם, הדואר החזיר לי את המכתב בציון העובדה שאין נמען כזה במקום (באינטרנט נכתב על "פוטו גולדה" שהוא "פוטו רצח").

כתבתי לעורך "הארץ" ולעורך המוסף ולא נעניתי, גם מבית מרקחת "הגליל" לא קיבלתי כל תשובה. התקשרתי עם מגיסטר רות שילה, שעבדה בזמנו בבית מרקחת "הגליל" והיא הפנתה אותי אל גדעון ברי, מהיותה סבורה כי הוא יספק לי את כל הפרטים שאני מבקש. ואמנם כך היה.

בית מרקחת "פליקן" היה קיים בברלין מאז 1720. בשנת 1920 קנה אותו יצחק איגון ברי, סבו של גדעון ברי. הסב היה רוקח מוסמך שהתעניין בנושא של תרופות הומאופאטיות.
בשנת 1935 מכר איגון ברי את בית המרקחת שעבדו בו עשרה עובדים, ביניהם שלושה רוקחים. בית המרקחת נהרס ככל הנראה בימי מלחמת העולם השנייה, בהיותו קרוב לבונקר של היטלר, ליד שער ברנדרבורג. בית המרקחת "פליקן" נבנה מחדש והוא שוכן כיום ברחוב TEHMPELHOFER DAMM 139.
יצחק איגון ברי ואשתו נשאו נפשם להיות חקלאים, אבל חיש מהרה הבינו שלא יוכלו לעמוד בכך, על כן נכנס איגון ברי לשותפות של 50% עם ד"ר יעקובסון בבית מרקחת "הגליל", ברחוב בן יהודה 80 בתל אביב, וביום 31.3.1939 נכתב בספרים "בתי מרקחת מאוחדים בע"מ".

לאחר מותו של איגון ברי נכנס לבית המרקחת בנו דן ארנסט ברי, שסיים את לימודיו באוניברסיטה על הר הצופים בירושלים.
היות שלמד כימיה ולא רוקחות, שימש כעוזר רוקח מוסמך.
בשנת 1956 רכש דן ארנסט ברי את חלקו של ד"ר יעקובסון, ובית המרקחת היה בבעלות המשפחה בדמי מפתח. בית המרקחת נמכר ביום 11.5.1979 לגב' זיוה שם טוב, והיא בעלת בית המרקחת
עד היום. לפני רכישת בית מרקחת הגליל היה בבעלות בני הזוג זיוה ומשה שם טוב מפעל קוסמטי בקיסריה שעסק גם בהומיאופטיה.

כפי שידוע לנו כיום מנוהל המפעל ע”י משה שם טוב.
מכאן שיש במאמר שהופיע ב"מוסף הארץ" בתאריך 7.9.2007 אי דיוקים.

מאת: אמנון מיכלין

פורסם ברבעון הישראלי לרוקחות גליון מס' 26 פברואר 2009

סגור לתגובות.